آموزش وردپرس
خانه / مناطق تاریخی جهان / آشنایی با شهر سوخته پمپئی – ایتالیا

آشنایی با شهر سوخته پمپئی – ایتالیا


نمایی از شهر سوخته پمپی ایتالیا

پمپئی قبل از وقوع آتشفشان به مدت ۶۰۰ سال بندری با شکوه در امپراتوری روم بود و در دامنه کوه وسوویوس در بخش ناپل قرار داشت. این شهر زیبا، در واقع ییلاق رومیان ثروتمند محسوب می شد.

سحرگاه روز ۲۴ ماه اوت سال ۷۹ میلادی حادثه ای به وقوع پیوست که موجب شد داستان زندگی روزمره رومی ها برای سالیان دراز محفوظ بماند. در این روز آتشفشان کوه وسوویوس ناگهان فوران کرد. به مدت ۳ روز، آسمان تیره و تار شد و خاکستر آتشفشانی و گدازه بر شهر محکوم به نابودی فرو ریخت.


نمایی از شهر سوخته پمپی ایتالیا

پس از آن که انفجار و فوران آتشفشان فرو نشست، شهر پمپئی در زیر تلی از خاکستر و گدازه، به ضخامت ۲/۵ تا ۳ متر مدفون شده بود. ۲ هزار نفر از ۲۰ هزار سکنه شهر در اثر فرو ریختن سقف ها و تنفس گازهای سمی جان باختند.

در سال ۱۷۴۸ میلادی کشاورزی که مشغول کندن زمین بود، چند مجسمه در خاک یافت. این کشف منجر به یافتن شهری شد که به کلی در خاکستر مدفون شده بود. به این ترتیب، اطلاعات قابل توجهی راجع به این شهر رومی که در اوج شکوفایی بود، به دست آمد.


نمایی از شهر سوخته پمپی ایتالیا

تابلوهای نقاشی، مجسمه های گوناگون، سکه، آینه، قلم و ظروف مختلف از جمله هزاران شیئی بودند که از زیر خاک بیرون آمدند. این اشیا در حال حاضر در موزه شهر ناپل نگهداری می شوند.اطلاعات دقیقی در خصوص شهر تاریخی پمپئی وجود ندارد؛ حتی معنی نام آن نیز مشخص نشده اما آنچه درباره این شهر به اثبات رسیده، قدمت آن است که به قرن هشتم قبل از میلاد می رسد.


نمایی از کوچه های شهر سوخته پمپی

این شهر را قومی به نام «اوسی» که در مرکز ایتالیا می زیسته اند بنا کرده اند که اتفاقا قرارگرفتن در موقعیت منحصربه فرد جغرافیایی در خلیج ناپل، آن را به محلی برای عبورومرور دریانوردان یونانی و فنیقی تبدیل کرده بود؛ به طوری که پس از مدتی این شهر، گذرگاهی مهم برای کالاهایی شد که از دریا وارد و سپس به رم یا ایتالیا فرستاده می شد.


آثار به دست آمده در شهر سوخته پمپی ایتالیا

شهر تاریخی پمپئی یک بار در سال۶۲ میلادی به واسطه وقوع زمین لرزه ویران شد اما تا سال۷۹ میلادی مجددا بازسازی شد که در همین سال، فوران آتشفشان قله «وزوو» شهر را برای همیشه در کام خود فرو برد.شناسایی و کشف شهر «هرکولانیوم» که در مجاورت شهر باستانی پمپئی قرار داشت، مقدمه ای شد تا این شهر تاریخی نیز پس از سال ها از زیر لایه های ضخیم خاکستر به بیرون رانده شود.


آثار به دست آمده در شهر سوخته پمپی ایتالیا

محل گردهمایی ها، گرمابه ها، بسیاری از خانه ها و برخی ویلاهای این شهر تاریخی به طور کامل و دست نخورده از دل خاکبرداری ها بیرون آمد و همین امر موجب شد تا باستان شناسان، شهر پمپئی را تنها شهر باستانی که نقشه توپوگرافیک آن – بدون هیچ دست خوردگی – سالم مانده، اعلام کنند.


آثار به دست آمده در شهر سوخته پمپی ایتالیا

خیابان های شهر بر اساس سنت اصیل رومی ها در خطوط مستقیم و به طور شبکه ای ایجاد شده است. این خیابان ها با سنگ های چندضلعی فرش شده و دو طرف آنها را انبوهی از خانه ها و فروشگاه ها فراگرفته است.

این شهر تاریخی که برخی معتقدند ریشه نام آن از واژه یونانی «پمپو» یا واژه اوسکانی «پمپه» گرفته شده، هنگام وقوع آتشفشان، حدود ۲۰هزار نفر جمعیت داشته و مملو از ویلاهایی بوده که رومی ها برای استفاده از اوقات فراغت خود، آنها را بنا کرده بودند.

این شهر کوچک باستانی، دیدنی های بسیار تاریخی را در خود جای داده که مطمئنا عظمت و شکوه آنها آدمی را به اعجاب وامی دارد.


معبد «ونوس» – الهه نگهبان شهر – از جمله این دیدنی هاست که البته زمین لرزه و آتشفشان، بنای اصلی آن را ویران کرده اما در حال حاضر، این معبد به عنوان یک مکان تاریخی و دینی، در دست بازسازی است.

فوروم ها یا محل های گردهمایی، از جمله مکان های دیگری هستند که گردشگران را مجذوب خود می کنند.فوروم اصلی شهر، قلب سیاست، مذهب و حیات اجتماعی در پمپئی بوده که دورتادور آن را ساختمان های عمومی در بر گرفته است. عرض این میدان چهارگوش، ۳۸ و طول آن ۱۴۲متر است. در ضلع جنوبی این میدان، سکوهایی قابل مشاهده است که زمانی تندیس های افراد ثروتمند شهر را روی آنها نصب می کردند.

حتما نام معبد آپولو را شنیده اید. جالب است بدانید این معبد در شهر تاریخی پمپئی و در غرب میدان فوروم این شهر قرار دارد. در دو سمت معبد، تندیس هایی از آپولو و دایانا قرار دارد که البته تندیس های اصلی، پس از کشف و بررسی، در موزه باستان شناسی ناپل جای گرفته اند.


باسیلیکا که مهم ترین بنای عمومی در شهر پمپئی به شمار می آید نیز از مکان های دیگر گردشگری در شهر است. ساختمان باسیلیکا، در واقع ساختمان دادگستری و محل گردهمایی بازرگانان بود. این ساختمان، مستطیل شکل است و ۲۴ در ۵۵ متر مساحت دارد. ضمن اینکه ۲۸ستون بزرگ در آن به چشم می خورد.

معبد ژوپیتر که قدمت آن به سده دوم میلادی می رسد و به پرستش ژوپیتر و مینروا اختصاص داشته نیز از مکان های دیگر قابل بازدید است. در این معبد، تندیسی از سنگ مرمر از ژوپیتر قرار داشت که اکنون در موزه باستان شناسی ناپل نگهداری می شود.


آثار به دست آمده در شهر سوخته پمپی

گرمابه های استابیان که قدمت آنها به دوران استعمار رومیان بازمی گردد نیز در کنار فوروم مثلثی، تئاتر بزرگ شهر با معماری یونانی و ظرفیت گنجایش ۵هزار نفر در کنار آمفی تئاترهای کوچک و بزرگ، از دیگر دیدنی های شهر باستانی پمپئی به شمار می آیند.در پمپئی باستانی و تاریخی، هم اکنون پمپئی جدیدی ایجاد شده که در ایام تابستان و پاییز به محلی برای تجمع گردشگران و به ویژه زائران ایتالیایی تبدیل می شود.

پس از ورودی آمفی تئاتر شهر پمپئی، در سمت چپ، منطقه مسکونی پمپئی جدید قرار دارد.پمپئی جدید، در واقع شهرکی است که حتی پس از وقوع آتشفشان مشهور سال۷۹میلادی، مسکونی باقی مانده است.


این شهرک جدید که در واقع «کامپوپومپیانو» نام داشت، طی قرن های گذشته شاهد وقوع رویدادها و حوادث بزرگی بود. در سال۱۸۷۳ بارتولولونگو، صومعه مریم رزاری را در این منطقه بنا کرد که خیلی زود به زیارتگاهی همگانی برای زائران و گردشگران تبدیل شد.

منبع: همشهری آنلاین

درباره ی admin

همچنین ببینید

523253_722.jpg

قلعه ای از سنگ در گوئیژو (عکس)

 این قلعه که زمینی حدود ۲۰ هکتار را به خود اختصاص می دهد، مجسمه ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE