آموزش وردپرس
خانه / مناطق تاریخی جهان / معبد های قدیمی و تاریخی در جهان (۱۰ معبد)

معبد های قدیمی و تاریخی در جهان (۱۰ معبد)

معابد قدیمی جهان ، معبد های قدیمی و تاریخی در جهان : یک معبد تقریبا به عنوان یک ساختار متعلق به فعالیت های مذهبی یا معنوی تعریف شده است. معابد در تمام نسل ها ساخته شده اند، و بسیاری از معابد جدید هر ساله افتتاح می شوند. معبد آکشاردهام در سال ۲۰۰۸ در دهلی نو ساخته شد و معبد سفید در چیانگ رای هنوز هم تحت ساخت و ساز هست و این دو تنها دو نمونه اخیر هستند. با این حال معابد باستانی در این فهرست هزاران سال پیش توسط افرادی که مذهبی بودند ساخته شدند.این ساختمان ها به عنوان گواه خدایان و خدای فرهنگ ها و تمدن ها در نظر گرفته می شوند.

۱۰ کاخ کنوسوس (Palace of Knossos)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

کاخ کنوسوس

 
کاخ کنوسوس در ۵ کیلومتری جنوب هراکیلون (Heraklion) قرار دارد و یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین مجموعه کاخ های مینوآن در کرت * می باشد. این کاخ بزرگ به تدریج بین ۱۴۰۰ و ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شد و پس از اینکه تخریب شد و زمانی در آتش سوخت در دوره ای بازسازی گردید.این کاخ شامل فضاهای زندگی ، اتاق پذیرایی ، کارگاه های آموزشی ، زیارتگاه ها و فروشگاه های ساخته شده در اطراف میدان مرکزی می باشد. در مورد عملکرد اصلی کاخ هنوز هم بحث هایی وجود دارد. این کاخ می تواند در درجه اول به عنوان یک مرکز اداری و مرکز مذهبی یا هر دو به شیوه ای مذهبی استفاده شود. 

۹  گوبکلی تپه (Gobekli Tepe)  

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

گوبکلی تپه

 
گوبکلی تپه گاهی اوقات به عنوان معبد اول و یا قدیمی ترین معبد در نظر گرفته می شود، که بر روی تپه ای در جنوب شرقی ترکیه ساخته شده است. خانه ها یا معابد ساختمان های سنگی دایره واری هستند ، در حالی که دیوارها از سنگ های خشک ساخته شده اند و شامل ستون های متعدد تی شکل از سنگ آهک که تا سه متر ارتفاع دارند می شوند. این مکان توسط شکارچیان هزاران سال قبل از میلاد ساخته شده بود و یکی از قدیمی ترین محل های عبادت است که توسط انسان ساخته شده است. این معبد نه تنها قبل از سفال یا اختراع نوشتن و چرخ ، بلکه قبل از شروع کشاورزی و دامداری ساخته شده بود.

۸  معبد آمادا (Temple of Amada)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

معبد آمادا

 
معبد آمادا یکی از قدیمی ترین معبد ها در نوبیا (Nubia) ، مصر است و برای اولین بار توسط فرعون مصر در قرن ۱۵ قبل از میلاد ساخته شده بود. این معبد به آمون و ری هُراختی اختصاص داده شده است. تغییرات و دکوراسیون توسط فراعنه های بعدی انجام شد. اگرچه معبد بسیار کوچک است و از بیرون زوال یافته ، اما ویژگی های داخلی آن ، دارای برخی از مهم ترین برش های ریز نقش برجسته به همراه رنگ های روشن می باشد.

۷  معابد گانتیجا (Ggantija temples) 


معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

معابد گانتیجا

 
معابد گانتیجا بر روی تپه ای در جزیره گزو (Gozo) قرار دارند و مجموعه معابد عصر حجر ما قبل تاریخ می باشند. معابد گانتیجا در ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شدند و اولین سری از معابد سنگی در مالت * (Malta) می باشند و قدمت آن ها به بیش از هزار سال و قبل از اهرام مصر و استون هنج انگلستان بازمی گردد. این بنای تاریخی سنگی در واقع دو معبد است که در کنار هم ساخته شده اند و داخل یک دیوار مرزی محصور می باشند. اشکال و مجسمه های زیادی نشان می دهند که احتمالا معابد در مکان های حاصلخیزی بوده اند. معابد در مالت قدیمی ترین معابد در اروپا می باشند.

۶  هاگار کیم و ناجدرا (Hagar Qim and Mnajdra)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

هاگار کیم و ناجدرا

 
مجموعه سنگی هاگار کیم در بالای یک صخره در لبه جنوبی جزیره مالت واقع شده است. معابد ناجدرا حدود ۶۰۰ متر پایین تر از صخره قرار دارند. هاگار کیم متشکل از یک معبد اصلی و سه ساختار سنگی در کنار آن می باشد. بزرگترین معبد سنگی در هاگار کیم ۷ متر ارتفاع و حدود ۲۰ تن وزن دارد. ناجدرا شامل سه معبد متقارن اما وصل نشده به هم می باشد. قدیمی ترین معبد بین ۳۲۰۰ و ۳۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شده است. بسیاری از آثار کشف شده از درون معابد نشان می دهد که این معابد قدیمی برای اهداف مذهبی مورد استفاده قرار می گرفتند.

۵  معبد ستی اول (Temple of Seti I) 

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

معبد ستی اول

 
معبد ستی اول ، محل دفن فرعون ستی اول در ساحل غربی رود نیل در آبیدوس * است. این معبد باستانی در اواخر سلطنت ستی ساخته شد و ممکن است توسط پسرش رامسس کبیر پس از مرگ او در ۱۲۷۹ سال قبل از میلاد تکمیل شده باشد. این معبد نه تنها به ستی اول بلکه به بسیاری از خدایان اختصاص یافته است. نقش های برجسته در این معبد قدیمی جز بهترین و دقیق ترین نقش ها در مصر هستند. همچنین این معبد شامل لیست پادشاه آبیدوس می باشد. این لیست به ترتیب زمانی از سلسله فراعنه مصر است.

۴  سرداب (Hypogeum)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

سرداب

 
سرداب در مالت تنها معبد زیر زمینی ماقبل تاریخ در جهان است. این معبد شامل سالن ها ، اتاق ها و معابر حک شده از سنگ می باشد. تصور می شود که اینجا در اصل یک پناهگاه بوده است که در زمان ما قبل تاریخ به یک گورستان تبدیل شده است. این مجموعه در ۳ سطح گروه بندی می شود _ سطح فوقانی (۳۳۰۰-۳۶۰۰ سال قبل از میلاد) سطح متوسط (۳۰۰۰-۳۳۰۰ سال قبل میلاد) سطح پایین تر ( ۳۱۵۰-۲۵۰۰ سال قبل از میلاد). عمیق ترین اتاق در سطح پایین تر ۱٫۰۶ متر زیر زمین است. تنها تعداد محدودی از بازدیدکنندگان اجازه ورود دارند و باید ۲ تا ۳ هفته برای گرفتن بلیط صبر کنند.

۳  معبد حتشپسوت ( Temple of Hatshepsut)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

معبد هتشپسوت

 
معبد حتشپسوت یا معبد حتچپسوت که از ۱۴۷۹ سال قبل از میلاد تا زمان مرگش در ۱۴۵۸ قبل از میلاد در مصر حکومت می کرد، در زیر صخره ای در دیر ال باهاری در ساحل غربی رود نیل قرار دارد. این یک ساختار استعماری می باشد که طراحی و اجرای آن توسط معمار سلطنتی حتشپسوت انجام شده و برای عبادت پس از مرگ او و به افتخار آمون در نظر گرفته شده بود. این معبد به روی صخره ای که به شدت بالا رفته است ساخته شده و شامل سه تراس به ارتفاع ۳۰ متر می باشد. این تراس ها توسط پله های شیب دار که زمانی توسط باغ ها احاطه شده بودند به هم متصل هستند. 

۲  معبد اقصر (Luxor Temple)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

معبد اقصر


معبد اقصر در ساحل شرقی رود نیل در شهر باستانی تبس واقع شده است، و در ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد در طول پادشاهی جدید تاسیس شد. این معبد به سه تن از خدایان مصر ، آمون ، موت و چونز اختصاص داده شده است. این معبد قدیمی مرکز جشنواره اوپت ، مهم ترین جشنواره تبس بود. در طول جشنواره سالیانه معبد، سه خدایان در امتداد خیابانی که دو معبد را به هم متصل می کرد از کارناک به معبد اقصر برده می شدند. این جشنواره در دوران سلسله هجدهم ، ۱۸ روز طول می کشید اما در زمان سلطنت رامسس سوم در سلسله بیستم ۲۰ تا ۲۷ روز افزایش یافت. امروزه هیچ مکان مذهبی دیگری به اندازه اقصر برای گردشگران محبوب نمی باشد.

۱  استون هنج (Stonehenge)

معبد های قدیمی, معبد تاریخی, عکس معبد

 

استون هنج

 
استون هنج یکی از معروف ترین مکان ها در جهان است ، و متشکل از سنگرهایی می باشد که یک محیط دایره ای از سنگ های بزرگ ایستاده را در جنوب غربی انگلستان احاطه کرده است. استون هنج توسط فرهنگی به وجود آمده که سابقه ای را ننوشته است بنابراین بسیاری از جنبه های آن قابل بحث باقی مانده اند. مدارک و شواهد نشان می دهد که این بنای سنگی یادبود حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است در حالی که آخرین ساخت و ساز شناخته شده در استون هنج در حدود ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد بوده است. سنگ غول پیکر ممکن است از یک معدن در حدود ۴۰ کیلومتری شمال استون هنج در مارلبورو داونز آمده باشد. هدف استون هنج به طور قطعی مشخص نیست اما بسیاری از دانشمندان بر این باورند که این بنای تاریخی به عنوان یک مرکز تشریفاتی و مرکزی مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه این معبد یک مقصد محبوب توریستی در انگلستان است و استون هنج از چند شهر انگلستان قابل دسترس می باشد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

523253_722.jpg

قلعه ای از سنگ در گوئیژو (عکس)

 این قلعه که زمینی حدود ۲۰ هکتار را به خود اختصاص می دهد، مجسمه ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE